
Niekedy dávno ma istý priamy žiak K.Minaříka prijal za svojho žiaka. Ono, on sa skôr prehlásil byť mojim guruom. V tom období som KM veľa čítal a študoval a aj praktikoval podľa jeho návodov. Bol som samozrejme nadšený, bol to môj prvý guru. Mal som vzťah a tak nás uviedol na „manželskú cestu“. Mali sme jeden v druhom vidieť bohov, nesmela v nás vyvstať ani len myšlienka na iného partnera, ani túžba po dieťati a mali sme držať celibát. Vtedy som mal asi 20 rokov. Navyše táto cesta mala trvať tisíce inkarnácií a na konci sme mali splynúť v jednu bytosť – hermafrodita. Samozrejme, príkaz celibátu jednoducho nešlo dodržať. Ďalšou vecou bol problém, čo je to hermafrodit a prečo to mám chcieť dosiahnuť. To nám vysvetlené nebolo. Až na otázku v liste odpovedal, že je to to isté, ako christos, pomazaný, Kristus. Keď som ale začal nad vecou rozmýšľať, nejako sa mi to nezdalo. V Mahasattipathanasutta hovorí Buddha, že realizáciu je možno dosiahnuť za sedem rokov, sedem mesiacov, či dokonca sedem dní. Prečo mám za tak tvrdých podmienok, ktoré sú prakticky nesplniteľné – určite nie po tisíc vtelení – dosahovať hermafrodita? Aké to má výhody oproti iným realizáciám? Prečo mi Buddha sľubuje realizáciu za najneskôr sedem rokov usilovnej praxe, a môj „guru“ za tisíce vtelení? To boli otázky, ktoré ma primäli od tohto „gurua“ definitívne odísť. Stálo ma to rozpad jedného z mojich najkrajších vzťahov. Nebol som ochotný nasledovať slepo nejaký nezmysel. Neskôr jej zakázal so mnou vôbec komunikovať.
Otázky a pochybnosti na duchovnej ceste sú jedným z predpokladov postupu a neuviaznutia na dočasných realizáciách. Buddha sám nasledoval dvoch jogínov-guruov, ale zamietol ich dosiahnutie za konečnú realizáciu. Takisto môj druhý, ale v skutočnosti prvý skutočný učiteľ Jirka Vacek neuznal realizáciu stavu atman za konečnú a hľadal ďalej. Preto som kamarátovi na jeho pochybnosti povedal, že vždy si musí položiť otázku, ako konkrétne ma dovedie moja prax k úplnému oslobodeniu. Je jedno, či robí théravádu, alebo tibetský buddhizmus, alebo čokoľvek iné, otázka je: Ako konkrétne ma táto prax privedie k oslobodeniu? Pokiaľ na ňu nevieme odpovedať, je otázne, či nás k oslobodeniu privedie. Nieže by prax bola zlá. Ale je to, ako keď máme auto a nevieme šoférovať. Darmo sedím v aute celé dni, keď sa v skutočnosti nikam nepohnem. Darmo praktikujem celé dni nejakú techniku, keď neviem, ako funguje, čo s ňou.
Samozrejme, každý máme iný zámer, prečo robíme prax. Niekto chce iba nejaké zážitky a citové vzruchy. (Nedávno som sa nevedel vynačudovať, keď som na jednom fóre čítal postreh, že „pri meditácii vidím rôzne farby a pod, čo to znamená?“ -nič, iba to, že máš krvný obeh v poriadku a keď silnejšie žmúriš, tak je farieb viac.) Nie každý medituje pre úplne oslobodenie sa z utrpenia. Raz sa ma kamarát pýtal, či mi meditácia pomáha. Je to práca, ako každá iná. Šport tiež z dlhodobého hľadiska pomáha, ale nie po každom tréningu ti musí byť nenormálne dobre. Pokiaľ mám taký ten ezotericko-new-age prístup, tak každá meditácia bude zrejme šialený prúd zážitkov. Ale to nie je meditácia, ktorá by viedla k oslobodeniu, skôr naopak. Meditovať za účelom úplného oslobodenia znamená v prvom rade dostať pod kontrolu svoju myseľ. Už žiadne fantázie, žiadny astrál, žiadne „vízie“, len prítomnosť taká, aká je: prostá, strohá a bez príkras. Ale to je pre mnoho hľadajúcich nevábne, nepríťažlivé. Ako hovorí starý príbeh:
Šáriputra: „Slasť, priatelia, je táto nirvána, slasť!“
Mnísi: „Ale ako môže byť slasťou, keď tam nie je žiadne pociťovanie?“
Šáriputra: „V tom je práve tá slasť, že tam nie je žiadne pociťovanie!“
Takže, kontrolka pre mnohých, ktorí to s duchovnou cestou myslia vážne je podľa mňa táto otázka.
Ako presne Ťa Tvoja prax privedie k plnej realizácii, oslobodeniu?