Tento blog je osobnou stránkou, ktorá nevyjadruje pozície a názory žiadnej konkrétnej skupiny, ale výlučne jeho autora.

streda 27. mája 2009

Bodhisattva v metre :)

Toto ma dostalo:



Enjoy!

:)

štvrtok 14. mája 2009

Buddhizmus a Hinduizmus

Zase som na niečo pre mňa zaujímavé narazil, totiž na online knihu "Tirupati Balaji was a Buddhist shrine" od K.Jamanadas, kde sa autor venuje historickým faktom o vzniku a pôsobení buddhizmu v Indii a jeho vplyvu na hinduizmus. Hinduizmu v modernom ponímaní. Pretože, ako som už písal TU, hinduizmus v dnešnej podobe neexistoval v časoch Buddhu. V tejto knihe som narazil na dosť veľa informácií, ktoré mi skoro až vyrážali dych. Napr.:

Nikde nedokážeme nájsť a žiadny text brahminskej literatúry nevraví, že v pred buddhistických časoch boli brahmíni vegetariáni. V pred buddhistických časoch nebola krava nikdy posvätným zvieraťom a brahmíni tých časov veľmi obľubovali kravské mäso. Rigveda je najlepším svedkom tohto a rieka Charmnyavati je najlepším príkladom. Je tu dostatok informácii o tom, ako boli obidva jej brehy pokryté kožami a vody sa červenali od krvi kráv a iných zvierat ktorých mäso sa umývalo v jej vodách. Brehy rieky boli používané pre Yadyna a kravy boli používané v širokej škále ako obetiny v Yadyna.

Informácia dosť šokujúca, hlavne keď v súčasnosti v Indii je krava nedoknuteľná. Autor ďalej uvádza fakty o tom, ako napr. v starej Indii nebol zvyk stavať chrámy, neexistovali sochy hinduistických božstiev (až do Guptovskej éry), neexistovali rády sanjásinov a swámiov, to všetko bolo prebraté od buddhizmu. V Indii som sa čudoval, prečo majú hindu temple vždy niečo, ako stúpu, ktorá je vyložene buddhistickou architektúrou. Teraz sa mi to vyjasnilo. Išlo o zápas medzi upadajúcim brahmanizmom a oslabeným kastovným systémom s prekvitajúcim buddhizmom a džainizmom. Aby mohli brahmíni konkurovať, museli adoptovať buddhistické zvyklosti:

L.M.Joshi poznamenáva:

"Vo svojich prejavoch a spisoch spomínal často Swami Vivekananada rozličné buddhistické vplyvy na hinduizmus. Pozoroval, že "Moderný hinduizmus je zväčša Pauranika, to jest, po-buddhistický pôvodom." Poukázal, že hlavne buddhizmus bol zodpovedný za zastavenie, alebo zmenšenie zvyku pitia vína a zabíjania živých zvierat pre obetovanie, alebo jedlo v Indii. Správne vystopoval pôvod hindu sôch a chrámov k buddhistickým vzorom. O vzťahu vaišnavizmu (uctievanie Višnua) k buddhizmu vyhlásil, že "Buddhizmus a vaišnavizmus nie sú dve rozličné veci. Počas úpadku buddhizmu v Indii, prevzal hinduizmus niekoľko zásadných princípov jednania a spravil ich svojimi vlastnými a tie sú teraz známe ako vaišnavizmus." Tu musíme poznamenať, že vaišnavizmus neobsahuje len niekoľko hlavných princípov jednania. Swami v zkratke odkazuje k morálnym princípom a praxiam, ako sú ahimsa, karuna, maitri, úcta ku guruovi, ovládanie mysli a zmyslov jogou, atď., ktoré buddhizmus odovzdal/transmitoval vaišnavizmu. Ideál bódhisattvu a idea buddhavatara sa stali tiež nedieľnou súčasťou teológie vaišnavizmu." (Joshi:1977:348)


A ešte jeden fakt:

Hoci má moderná kultúra hinduizmu mnohé elementy buddhistickej kultúry, nie sú tieto dve identické. Hinduisti považujú Buddhu za tvorcu hinduizmu a uctievajú ho, ako božieho avatara; hinduizmus akceptoval všetky veľké a vznešené elementy buddhizmu. Tieto fakty nemenia historickú pravdu, že buddhizmus je rozdielny od hinduizmu a hinduizmus je rozdielny od buddhizmu. Hinduisti môžu uctievať Buddhu, pretože ich náboženstvo je široko postavené na náukách Buddhu. Buddhisti neuctievajú ani Višnua, ani Šivu, a ani nie je ich náboženstvo založené na Védach. (Joshi:p.330)


Práve čitam podobnú štúdiu od profesora Gombricha "How buddhism began", kde som sa zatiaľ mimo iné dočítal aj to, že napríklad pochopenie karmy bolo v pred buddhistických časoch rozdielne a vzťahovalo sa na jednanie (karmu) určené pre príslušné kasty. Nebol to všeobecný zákon príčiny a následku. Tieto podružné informácie mi to len potvrdili.

Na obrázku hore je znázornenie Višnua a v spodnej časti jeho uctievanie v podobe Buddhu.

Knihu je možné čítať TU.

P.S.: napísal som to aj na popud čítania posledného príspevku na mahayana.cz, čo je domovská stránka p.Studeného, ktorý sa považuje za jediného pokračovateľa českého mystika Květoslava Minaříka a ktorého najnovšia teória je, že K.M. bol avatár práve Višnua. Niektorí ľudia by si mali dať aspoň minimálnu námahu pred tým, než niečo napíšu, naštudovať si pôvodné zdroje a nemiešať zbytočne mahajánový buddhizmus s Višnuom a Minaříkom. Len tým, v očiach súdnych ľudí, strácajú na dôveryhodnosti...

...