Tento blog je osobnou stránkou, ktorá nevyjadruje pozície a názory žiadnej konkrétnej skupiny, ale výlučne jeho autora.

nedeľa 30. decembra 2012

Nie kvôli šťastiu - Dzongsar Khyentse Rinpočhe

Praktikujete meditáciu, lebo sa chcete cítiť dobre? Alebo aby vám pomohla sa uvoľniť a byť "šťastnými"? Potom úprimne, hovorí Dzongsar Khjentse Rinpočhe, urobíte ďaleko lepšie, keď si dáte spraviť kompletnú masáž, ako sa snažiť praktikovať Dharmu
.
Rinpočhe ukazuje, že skutočná meditačná prax, nie len prípravné praxe Ngondro, neprinesie takýto komfort a blahobyt, po ktorom väčšina svetských ľudí túži. V skutočnosti celkom naopak.

http://www.wisdom-books.com/ProductDetail.asp?CatNumber=24018&Referrer=YearEnd_Dec_2012


Knihu mám objednanú, keď prečítam, podám recenziu, ale myslím, že to bude rovnako výborné, ako jeho "Čo z vás (ne)robí buddhistu". Veľa ľudí má totiž presne taký postoj k Dharme. Áno, niekde sa začať musí, ale ono veľa krát potom príde rozčarovanie, že meditácia je vlastne drina. Pokiaľ nie je, tak je to podozrivé. Koľko krát sa ma niekto spýtal po meditácii, že či som oddýchnutý, atď. Ja veľa krát nie som oddýchnutý, pravdupovediac. Ale zase to neznamená, že ma to vždy vyčerpá, istotne nie. Veľa ľudí je rozčarovaných aj z toho, že všetko neprichádza samo, že musia vynaložiť úsilie, že musia študovať. Mnoho ľudí očakáva, že sangha je ako materská škôlka, kde ho budú vodiť za ručičku a všetko mu klásť pred nos a on nemusí spraviť nič. :-D Ale to už je iná téma. :-)

V každom prípade, teším sa na knihu a verím, že si ju vychutnám! 2 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

Bottes Soldes Halle Bottes Soldes Halle , nH0yjBzTRl
Soldes Bottes Grises Soldes Bottes Grises , ZrRJ9oUh3eS
Bottes En Soldes Femme Bottes En Soldes Femme , yEkjM4yUDg
Bottes De Neige En Soldes Bottes De Neige En Soldes , XyD2TcMtqO
Bottes Bocage Soldes Bottes Bocage Soldes , uCrbZnRIe
Bottes Ash Soldes Bottes Ash Soldes , OsOZzQcjZ
Bottes D'hiver Pour Femmes Soldes Bottes D'hiver Pour Femmes Soldes , yBhm1ZgIXu
Bottes Femme 42 Soldes Bottes Femme 42 Soldes , RaWSxUikH.
Soldes Bottes 35 Soldes Bottes 35 , GbETnWtaG
Soldes Bottes 3 Suisses Soldes Bottes 3 Suisses , xWhv8SrXJp
Botte Yeti Femme Botte Yeti Femme , SvEEmRwpR.

Anonymný povedal(a)...

[b][url=http://www.seekingbestbags.co.uk/]louis vuitton purses[/url][/b] Oh, and a fucking bottle up the ass in the ass shover would assist way too, this way, he would know not to shove everything, substantially significantly less his ass in the backs of other individuals. Why Simply because my dearest father forgot to pay for my broadband monthly bill and now I've no connection to the internet to talk off. And i was eager to utilize the world wide web just after starved of it for 2 days..

[b][url=http://www.louisvuittonvipstore.co.uk/]louis vuitton uk[/url][/b] A person furthermore has every person. All these buys are generally axis jewellery can by means of gold bullion coil nails outside the house in entrance. Acquire the solution, and oftentimes have been necessary to compromise display. Mario Prada commenced building suitcases and handbags in 1913 in Milan. The initial bags have been cumbersome and produced from walrus hide. In additional current occasions, Muiccia Prada, Mario's granddaughter has ensured the brand name has developed inside the present day period.

[b][url=http://www.seekingbestbags.co.uk/]louis vuitton outlet[/url][/b] Focus your efforts on currently being as purely natural as you can. Consume complete foods, try to eat 5 to six compact foods daily, and don be afraid to consume from every one of the main foods teams. Keep away from chemical substances and additives and generate basic dishes which are as near to mother nature as you possibly can.

[b][url=http://www.louisvuittonpursesale.com/]louis vuitton outlet[/url][/b] The well-known branded designer purses are durable, modern and stylish. No one can resist the temptation of them. Manner designer Gucci handbags are beautiful, timeless, functional. Also John Mccain has been indicating the full time that Obama does not have experiance after which he picks someone with less. And past of all I am a evangelical christian along with the fact that evangelicals will like her is also preposterous. The majority of us price the loved ones as well as idea that this females need to be the vice chairman and check out to proficiently elevate as several younger kids as she has goes against our simple beliefs.

[b][url=http://www.louisvuittonvipstore.co.uk/]louis vuitton handbags[/url][/b] 4. Last August I wished to straighten my hair to discover how it feels. I appeared over the internet to determine what's possible and thus on. Now, a few children later on, we're drastically much more serene, even though not any less fulfilled. All of our children, Jaina, Louis and Olivia, are satisfied and very well. Australia is really a nation that has all of it: From shorelines to unspoilt wilderness and beautiful landscapes; from world-class wineries to world-class ski fields; from bustling metropolises complete of cultural sights, browsing, and nightlife, to peaceful retreats.