Náhodou som narazil na ďalší fantastický dokument o buddhistických pustovníkoch v súčasnej Číne. Veľmi inšpiratívne video, vrelo odporúčam! Obzvlášť starý majster na konci mi najviac učaril. Pýtajú sa ho na Zen. Vraví, že nie je čo povedať, všetko je v textoch. Kým sa človek nezachráni sám, ako môže zachraňovať iné bytosti? - To je presne to, to je správna bódhičitta, bódhičitta kráľa, najprv dosiahnem sám a až potom povediem ostatné bytosti. A tento výrok je ďalší dôkaz toho, že sľub bódhisattvu nikdy nebol myslený tak, že nedosiahnem osvietenie, kým všetci ostatní nedosiahnu. V podstate som sa s tým ani nestretol, snáď len na jednej zenovej stránke. Ale zatiaľ ma to tak neučil žiadny učiteľ. V každom prípade, TU JE LINK na Google video s celým filmom a nech sa páči aj malá ukážka:
Tento blog je osobnou stránkou, ktorá nevyjadruje pozície a názory žiadnej konkrétnej skupiny, ale výlučne jeho autora.
štvrtok 26. augusta 2010
piatok 20. augusta 2010
Upadéša Jiřího Vacka, alebo "Prístroj na realizáciu"
Už dlhší čas (tým myslím niekoľko mesiacov) sa zaoberám myšlienkou, že si kúpim minútky. Že prečo? :) Tomu asi neuveríte, ale dobre, skúsim vysvetliť. ostatne celkom to súvisí aj s termínom urban yogi a spôsobmi, ako sa takýto mestský jogín môže duchovne prehlbovať a využívať rôzne výdobytky modernej doby, ako sú aj minútky.
Všetko to začalo pre niekoľkými rokmi, keď bol Jirko Vacek na návšteve vo Zvolene. Prekvapilo ma, že mu dosť často niečo pípa. Pýtam sa, že čo to má. On na to, že to je prístroj na realizáciu a ukázal mi malé minútky, ktoré mal pripnuté tuším na košeľové vrecko. Nemusel mi to nijak špeciálne vysvetľovať. Prístroj na realizáciu funguje tak, že vždy keď nám zapípa, znovu ustanovíme bdelú pozornosť, začneme bdieť v sebe, alebo, ak na to niekto nemá, aspoň sa sprítomní a môže si pripomenúť nejaký citát, ktorý ho duchovne prehlbuje a chvíľu v ňom spočinie. Také ľahké to je. Dôležité je predsavzatie to neflákať, inak nám môže zvoniť aj kostolný zvon a nijak nám to nepomôže.
Takže, nedávno si idem okolo hodinárstva a napadlo ma, že si už konečne tento zázrak kúpim. Vošiel som a pýtam si minútky. Vraj majú bohužiaľ iba digitálne. Veď také presne chcem! A keď som uvidel veľkosť: zmestia sa do dlane, tak som až ostal nadšený. Cena: necelých 8€. Zo zadu majú štipec, takže sa dajú pripnúť napr na vrecko nohavíc, kde sú nenápadné a okolný svet až tak nerušia. Navyše, pípajú vcelku ticho, majú dokonca dve úrovne hlasitosti, takže úplne perfektne spĺňajú aj požiadavku utajenia. A je jasné, že urban yogi musí praktikovať v utajení, nie?
Koľkokrát sa stane, že keď máme zhon počas dňa, zabúdame úplne, že vôbec niečo praktikujeme a až keď robíme (ak vôbec) večernú prax tak sa na chvíľu uvedomíme a ustanovíme bdelosť. Ale čo je pár minút bdenia voči niekoľkým hodinám rozptýlenia? Moderný svet nám okrem nevýhod prináša aj veľké výhody na duchovnej ceste, napr. aj minútky. Alebo aj internetové prenosy, webcasty, ktoré naša komunita dzogčhenu organizuje pravidelne a je možné robiť prax na diaľku priamo s Rinpočhem a ľuďmi z celého sveta, či obdržať náuky a vysvetlenia. Tieto možnosti je škoda nevyužiť a neintegrovať do každodennej praxe.
Ďakujem Jirkovi za túto jedinečnú tajnú metódu!
:)
piatok 13. augusta 2010
Dzongsar Khyentse Rinpočhe: Co z vás (ne)dělá buddhistu
Tak konečne to vyšlo aj v nám prístupnom jazyku. Knihu som si kúpil s veľkým nadšením a aj som sa do nej zahryzol. Moje dojmy z prekladu su vysoko pozitívne, prekladateľov musím pochváliť a vlastne aj celé vydavateľstvo DharmaGaia. Som nesmierne rád, že sa na náš trh už začali dostávať kvalitné knihy a že éra buddhistickej literatúry typu: "Buddha sa narodil pred 2500 rokmi..." je snáď už za nami.
Recenziu na túto knihu som písal TU.
Enjoy!
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)