Tento blog je osobnou stránkou, ktorá nevyjadruje pozície a názory žiadnej konkrétnej skupiny, ale výlučne jeho autora.

piatok 20. augusta 2010

Upadéša Jiřího Vacka, alebo "Prístroj na realizáciu"


Už dlhší čas (tým myslím niekoľko mesiacov) sa zaoberám myšlienkou, že si kúpim minútky. Že prečo? :) Tomu asi neuveríte, ale dobre, skúsim vysvetliť. ostatne celkom to súvisí aj s termínom urban yogi a spôsobmi, ako sa takýto mestský jogín môže duchovne prehlbovať a využívať rôzne výdobytky modernej doby, ako sú aj minútky.

Všetko to začalo pre niekoľkými rokmi, keď bol Jirko Vacek na návšteve vo Zvolene. Prekvapilo ma, že mu dosť často niečo pípa. Pýtam sa, že čo to má. On na to, že to je prístroj na realizáciu a ukázal mi malé minútky, ktoré mal pripnuté tuším na košeľové vrecko. Nemusel mi to nijak špeciálne vysvetľovať. Prístroj na realizáciu funguje tak, že vždy keď nám zapípa, znovu ustanovíme bdelú pozornosť, začneme bdieť v sebe, alebo, ak na to niekto nemá, aspoň sa sprítomní a môže si pripomenúť nejaký citát, ktorý ho duchovne prehlbuje a chvíľu v ňom spočinie. Také ľahké to je. Dôležité je predsavzatie to neflákať, inak nám môže zvoniť aj kostolný zvon a nijak nám to nepomôže.

Takže, nedávno si idem okolo hodinárstva a napadlo ma, že si už konečne tento zázrak kúpim. Vošiel som a pýtam si minútky. Vraj majú bohužiaľ iba digitálne. Veď také presne chcem! A keď som uvidel veľkosť: zmestia sa do dlane, tak som až ostal nadšený. Cena: necelých 8€. Zo zadu majú štipec, takže sa dajú pripnúť napr na vrecko nohavíc, kde sú nenápadné a okolný svet až tak nerušia. Navyše, pípajú vcelku ticho, majú dokonca dve úrovne hlasitosti, takže úplne perfektne spĺňajú aj požiadavku utajenia. A je jasné, že urban yogi musí praktikovať v utajení, nie?

Koľkokrát sa stane, že keď máme zhon počas dňa, zabúdame úplne, že vôbec niečo praktikujeme a až keď robíme (ak vôbec) večernú prax tak sa na chvíľu uvedomíme a ustanovíme bdelosť. Ale čo je pár minút bdenia voči niekoľkým hodinám rozptýlenia? Moderný svet nám okrem nevýhod prináša aj veľké výhody na duchovnej ceste, napr. aj minútky. Alebo aj internetové prenosy, webcasty, ktoré naša komunita dzogčhenu organizuje pravidelne a je možné robiť prax na diaľku priamo s Rinpočhem a ľuďmi z celého sveta, či obdržať náuky a vysvetlenia. Tieto možnosti je škoda nevyužiť a neintegrovať do každodennej praxe.

Ďakujem Jirkovi za túto jedinečnú tajnú metódu!


:)

P.S.: o túto "upadéšu" som sa podelil aj na fóre DharmaWheel a zatiaľ sú všetci nadšení.

:)))

1 komentár:

tengu povedal(a)...

Fantasticke, aj ja ich chcem! :)