Ďakujem!
štvrtok 16. decembra 2010
Dar života a vyslobodenia zo strachu
Ďakujem!
utorok 7. decembra 2010
streda 10. novembra 2010
Myseľ a prirodzenosť mysle - Elio Guarisco
Slovenská dzogčhenová komunita vás pozýva na verejnú prednášku s titulom:
"MYSEĽ A PRIRODZENOSŤ MYSLE (Skúsenosť a prvotný stav)"
Prednášať bude Elio Guarisco, dlhoročný žiak tibetského majstra dzogčhenu Namkhai Norbu Rinpočeho.
Prednáška sa uskutoční v piatok 12.11.2010 v Lotus Joga Centre, Kuzmányho 4, Bratislava 811 06 o 19.30.
Vstup je voľný.
streda 20. októbra 2010
Tradícia Ngakpov
Tradícia ngakpov: rozhovor s Khetsun Sangpo Rinpočhem
Z angličtiny preložil: Karma Gyalpo Dondrub
Zdroj: http://www.snowlionpub.com/pages/N76_1.html
Jeff Cox: Nie veľa ľudí na západe chápe, kto sú ngakpovia, hoci mnohí videli fotky týchto dlhovlasých, do biela odetých jogínov. Môžno najznámejším z nich je posledný Ješe Dordže, ktorý bol pre Jeho Svätosť Dalajlámu „počaso-tvorcom“, to znamená, že ho volali, aby ovládal počasie pri určitých príležitostiach. Rád by som viac pochopil čistú tradíciu ngakpov.
Khetsun Sangpo Rinpočhe: Ngakpovia sa môžu ženiť a mať rodiny. Ich prax je esenciálne vnútorná a skutočná duchovná prax.
JC: Pracuje línia ngakpov viac so silami prírody, božstvami počasia, miestnymi božstvami? Je ich tradícia viac šamanská?
KSR: Pracujú s podobnými rituálmi a ceremóniami, ako sú tie v šamanskej tradícii, ale je tu značný rozdiel. Tým je, že pre ngakpov je účelom a konečným cieľom osvietenie v snahe oslobodiť druhých a seba. V šamanskej tradícii obyčajne nikto o osvietení nevraví – slúži hlavne na liečenie a dočasné úkony, ktoré sú zrejme len pre pohodlie v tomto živote. Ich cieľ nie je tak vysoký.
JC: Chápem. Vravíte, že ngakpovia robia podobné veci, ako šamani, ale účelom je vytvoriť lepšie podmienky pre osvietenie, či už mentálne, alebo fyzicky?
KSR: Áno. Jednoducho, ngakpovia robia to čo robia nie iba pre pohodlie v prítomnom momente, ale aj pre budúce osvietenie.
JC: Chápem. Je ešte niečo, čo by chcel Rinpočhe povedať o ngakpovskej tradícii?
KSR: Buddhistický mnísi prijímajú sľuby pratimokšy, ktorých je 253. Ale ngakpovia s ich tantrickými sľubmi a samájami (záväzkami) ich majú stotisíc, ktoré musia na mentálnej úrovni udržiavať. Je to o praxi v každom jedinom okamihu, aby ich človek všetky udržiaval a nevstúpil do neušľachtilých vecí.
JC: Keď poviete „stotisíc sľubov“ je to ako povedať, že musíte v každý moment vášho dňa udržiavať bdelosť. Nie je to tak, že ich je skutočne stotisíc.
KSR: Áno, je to metafora.
JC: Udržiavať myseľ čistú po celý čas.
KSR: Nie čistú, ale len bdelú.
JC: Bdelú?
KSR: Potrebujete mať veľmi vysokú bdelosť, aby ste udržali stotisíc samájí. Takže, ak ľudia udržujú tento typ bdelosti/uvedomenia, hoci sa navonok javia ako obyčajné bytosti, v skutočnosti sú veľkými bytosťami – sú realizovaní, alebo veľkí praktikujúci.
Inak, ak väčšina ľudí nedokáže držať sľuby vysvätenia (shválne neprekladám „ordained“, ako vysviacku, pozn.pr.), alebo držať všetky ich samáje, potom môžu urobiť len nejaké spojenie s dharmou, ale osvietenie bude pre nich veľmi náročné. Nezáleží na tom, čo robíte, ak nechcete prijať sľuby vysvätenia, staňte sa laickým praktikujúcim. Musíte len dobre držať všetky tie samáje a potom z vás budú skutoční ngakpovia.
JC: Vravíte, že tantrická prax ngakpovským spôsobom je striktnejšia, ako prax priemerného tantrického praktikujúceho?
KSR: Presne. Na mentálnej úrovni je omnoho striktnejšia.
JC: Takže od praktikujúceho v kláštore ňingma, ktorý prijal sľuby pratimokši, či iné a je takisto tantrickým praktikujúcim sa neočakáva toľko, ako od praktikujúcich ngakpov tantrikov?
KSR: Áno, rozdiel je, že ak ste laik, tak aby ste neporušovali v každom momente tieto sľuby, potrebujete vysoké uvedomenie. Ak ostanete v kláštore, sľuby sa udržiavajú ľahšie.
JC: Ok, myslím, že otázka znie: ak ľudia praktikujú seriózne, prečo si vyberajú byť ngakpom, keď by im to opačne bolo ľahšie? Čo to je v nás, čo nás núti vybrať si život ngakpu?
KSR: Mnoho ľudí začne nasledovať tradíciu ngakpov kvôli tomu, ako sa javí navonok život laika, v ktorom môžete robiť čokoľvek: môžete sa oženiť, alebo môžete piť alkohol. Ale čo na začiatku nevedia je, že sú tu jemné obmedzenia a disciplína, alebo uvedomenie, ktoré s tým musí ísť. Je to ešte ťažšie, ako ostať v kláštore.
JC: Pretože praktikujúci ostávajú v živote, transformujú podmienky prirodzeného života, nie povrchného života, takým spôsobom, ako v kláštore. Takže ak je naša myseľ dostatočne disciplinovaná, aby udržiavala vnútornú bdelosť, ako hovoríte, potom môže mať cesta ngakpu viac sily?
KSR: Áno. Ak nasledujete tantrické samáje, môžete rozpoznať všetky tie jedy a postupujete omnoho rýchlejšie a silnejšie, ako iní, ale takisto je to veľmi nebezpečná cesta ak nedokážete držať všetky samáje. Porušené samáje sú ešte horšie a prinášajú horšie následky. Byť ngakpom, je ako byť hadom v bambusovej trubici – musíte ísť hore, alebo dolu, nie je žiadny bočný východ. Je to nebezpečnejšie a riskantnejšie. Sú tu iba dve cesty: ak skutočne nasledujete samájovú prax dosiahnete rýchlejšie výsledky, dosiahnete osvietenie a pomáhate druhým, alebo ak porušíte samáje, idete do pekla.
JC: Takto to neznie ako práca, ktorú by chcel každý robiť. Niekedy si ľudia vyberú túto cestu, pretože sa narodili v rodine ngakpov?
KSR: Áno, to je jeden dôvod a takisto, čo človek uprednostňuje. Kvôli našej fyzickej povahe, alebo mentálnej inklinácii, alebo preto, lebo sme dosiahli určité štádium, aby sme prijali partnera, alebo čokoľvek.
Loppon (prekladateľ): Alebo ak pochádzate z rodiny ngakpov – v mojom rodnom meste, 25 žiakov (má na mysli 25 hlavných žiakov Padmasambhavu, pozn.pr.) a ich potomkovia udržujú v tej oblasti dharmu v rodine. Ngakpovia z rodiny sa zišli v dedine a postavili chrám, ktorý voláme ngak kang, čo znamená zhromažďovacia hala ngakpov. Nemali sme takéto formality, ale kvôli vplyvu kláštornej tradície sme postavili tento chrám, zhromažďujeme sa každý mesiac na významné dni a robíme rituály, dávame náuky a splnomocnenia. Ale to je špeciálna rodinná línia: vždy najstarší syn sa stane ngakpom a zvyšné deti sú poslané do kláštora. Ale samozrejme je tu aj mnoho iných, nie z rodinnej línie, ktorí sa chcú stať ngakpami, aby sa naučili tantru bez toho, aby opustili sociálny život. Je mnoho takých.
JC: Cesta ngakpu je výzva pre západniarov, ale nemusí to byť niečo, čo sa odporúča.
KSR: Nikto ti nepovie, aby si bol ngakpom, alebo nie; to všetko závisí od tvojej praxe. Prídete na náuku, začnete praktikovať a pomaly napredovať. Keď kultivujete svoje zásluhy, vaša múdrosť narastá a dosiahnete toto uvedomenie, a potom môžete spontánne udržiavať všetky praxe. Takíto ľudia sú skutoční ngakpovia. Ostatní sa javia ako ngakpovia, ktorí si obliekajú rúcho a nechávajú dlhé vlasy. Tibetskí lámovia sa hanbia to robiť, ale prekvapujúco na západe si veľa študentov oblieka tieto veci, ako jogíni.
JC: Áno, v súčasnosti vyzerajú mnohí západniari ako ngakpovia.
KSR: Tibeťania sa nesnažia vypadať ako ngakpovia. To je ten rozdiel. Ak skutočne nasledujete tie samáje, ste veľký praktikujúci a nikto to nemôže zbadať navonok. A naopak, tí, ktorí nedokážu nič nasledovať, ale obliekajú si rúcho, nie je to nič, len kostým a emblémy, ktoré držia. Všetko ostatné ide naopak, pokiaľ skutočne nedokážete udržiavať samáje.
Rozhovor: Jeff Cox
pondelok 11. októbra 2010
Znamenia smrti a proces umierania v tibetskom buddhizme
pondelok 20. septembra 2010
Parinirvána a thukdam Kunzang Dordže Rinpočheho
Krátko pred jeho smrťou (pondelok 6.septembra 2010) bolo možné vidieť, ako Rinpočheho navštevujú "ženy" (dákiní) dňom a nocou a robia obetiny. Rinpočhe sa vtedy vyjadril, že je šťastný a užíva si štádium jasného svetla. V utorok vydýchol naposledy.
Viac o tejto udalosti a jeho kremácii sa múžete dočítať TU. O podobnom prípade som písal pred dvomi rokmi TU.
pondelok 13. septembra 2010
Lopon Tenzin Namdak - Prax Dzogčhenu (1.časť)
Nasledovný text je výňatok z knihy Bonpo Dzogchen Teachings od Lopon Tenzin Namdaka, z kapitoly 7 s rovnakým názvom The Practice of Dzogchen. Náuky Lopon Tenzin Namdaka z Amherst College, oktober 1991, prepísal a editoval Vajranatha. Preložil Karma Gyalpo Dondrub.
V zátvorke sú vždy tibetské výrazy k príslušnému pojmu. V texte sa vyskytujú pojmy consciousness a awareness. Prvý prekladám ako vedomie, druhý ako bdelosť/vedomie. Prvý sa vzťahuje skôr k zmyslovým vedomiam, druhý k Rigpe, alebo nášmu základnému vedomiu.
Náhľad
Dzogčhen je nesmierne hodnotná náuka pre dnešnú dobu na západe. Ide priamo k jadru veci. My všetky cítiace bytosti (sems-can) máme myseľ (sems). Takže táto náuka o mysli a jej prirodzenosti je veľmi užitočná z praktického hľadiska a nie iba teoreticky. Úžitkom je, že Dzogčhen nám môže priniesť pokoj mysle a šťastie do našich životov. V praxi Dzogčhenu nie sú žiadne komplikované vizualizácie, žiadne náročné jógové pozície, žiadne monotónne recitovanie mantier; je tu len skúmanie našej kondície a objavenie Prirodzenosti Mysli. Potrebujeme objaviť, čo skutočne existuje. Naša myseľ je nám bližšie, než čokoľvek iné a zároveň je neviditeľná a nevidíme ju. Nerozpoznávame okamžite jej prirodzenosť. Z tohto dôvodu potrebujeme vypočuť náuky a vložiť ich do praxe.
Čo je Dzogčhen a aký je účel praxe Dzogčhenu? Musíme to vedieť a mať jasné pochopenie o čom Dzogčhen je, nie iba pre náš náhľad a prax, ale pretože ľudia sa nás budú na Dzogčhen pýtať. Nechceme im dať mylné predstavy – pretože to by bolo zlé pre nich a zlé pre reputáciu Dzogčhenových náuk. Takže musíme pochopiť, čo je Dzogčhen, ako sa praktikuje, aké sú jeho výsledky. Aby sme ho pochopili, potrebujem do neho priame uvedenie od niekoho, kto vie čo to je, nie iba intelektuálne, ale z jeho, alebo jej vlastnej skúsenosti. To čo sa tu uvádza je Rigpa, alebo Prirodzený Stav. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, ako urobiť priame uvedenie do Rigpy, ale jednou metódou je fixácia na biele písmeno A.
Pozorujúc pokojný stav vytvorený fixáciou a takisto pohyb myšlienok, čo môžeme o mysli povedať? Pozrite sa opäť dovnútra. Kto je to, kto pozoruje tieto myšlienky, ktoré povstávajú? Musíme pozorovať a skúmať našu myseľ. Hovorili sme o mysli a Prirodzenosti Mysle. Kto je tento pozorovateľ povstávajúcich myšlienok? Kde to je? Preskúmajte to. Čo môžeme povedať? Pozrite sa a zistite aké to je. Môžeme povedať „pozrite sa“, ale v skutočnosti nemyslíme, že je tu subjekt a objekt. Nemôžeme oddeliť pozorované a pozorovateľa. Majú rovnakú prirodzenosť. Dívame sa nazad a nič nenachádzame. Uvedomíme si to a ponecháme veci tak, ako sú. To je moment, kedy začíname spoznávať, čo je Prirodzenosť Mysli. Či už je tu stav kľudu, alebo pohyb myšlienok, je tu pocit prítomnosti, alebo bezprostrednej bdelosti/vedomia a to je Rigpa. Je to len to, čo to je; ale je to niečo nevyjadriteľné. Nemôžeme to vysvetliť, hoci to nazývame jasnosťou (gsal-ba) a bdelosťou/vedomím (rig-pa).
Prirodzený Stav je prázdny, ale na druhej strane má potenciál pre povstanie všetkých prejavov/manifestácií. Je to Prirodzenosť Mysli a ako taká je podobná zrkadlu, ktoré má kapacitu odrážať všetko, čo je pred neho postavené, ale samotné nie je nijako zmenené tým, čo odráža, či už krásnym, alebo škaredým. To je stav Dzogčhenu, Veľkej Dokonalosti.
V Dzogčhene môžeme používať akúkoľvek metódu, ktorá je v súlade s okolnosťami. Nie sú tu žiadne obmedzenia. Takže, ak začneme s Prirodzeným Stavom, čo je prípad Dzogčhenu, potom naša prax Šamathy a Vipašjany musí byť v súlade s náhľadom Dzogčhenu. Ak začneme praktikovať Vipašjanu podľa systému Sútier, musíme postupovať s pochopením Šunjaty, alebo prázdnoty tak, ako je prezentovaná v Madhjamake. Nemôžeme miešať všetky rozličné náhľady dokopy a vytvoriť z nich nejakú omáčku.
Toto je skutočne dôležitá otázka. Ako spojíme bdelosť/vedomie a prázdnotu? V systéme Sútier máme dve rozdielne filozofie, Madhjamaku a Čittamatru a každá chápe Šunjatu rozdielne. Čittamatra hovorí o vedomí (rnam-shes) ako o seba-vedomom (rang-rig; Sansk: svasamvedana), ale význam je tu rozdielny, ako keď sa v Dzogčhene hovorí, že Prirodzený Stav je seba-vedomý. Takže si tieto dve použitia nepleťte. Filozofia Védanty má tiež svoju formuláciu týchto vecí. Je veľa podobností medzi Dzogčhenom a filozofiami Madhajamaky, Čittamatry a Védanty, ale sú tu aj presné rozdiely. Nie všetky náhľady sú rovnaké.
Tu je to bdelosť/vedomie a prázdnota, ktoré sú nerozdielne (rig tong dbyer-med). Prirodzený Stav a jeho vnútorná kvalita, Rigpa, sú nepodmienené a mimo čas. Nezačali existovať na základe príčin, ako je to v prípade vedomia. Táto bezprostredná vnútorná bdelosť/vedomie nazývaná Rigpa je prvotná a mimo dualistické vedomie a výtvory mysli.
piatok 10. septembra 2010
Dharma-Cola - nech sa páči, napite sa!
Tak opätovne pichám do osieho hniezda. Dharma-Cola je opäť na svete, nájdete ju vpravo, pod mojimi obľúbenými odkazmi. Niekedy som o nej písal TU. Aby to nebolo len tak nasucho, tu je taký krátky komentár:
Medzi mojich obľúbených guruov money-makerov patrí jednoznačne Saša Pueblo, veľký ezoterik a zasväcovateľ. Dokáže urobiť prakticky akékoľvek zasvätenie, napr. zasvätenie do vákua a gravitácie, zasvätenie makety bublín v kozme, zasvätenie do rezonančnej plazmy a mnoho ďalších. Svojho času sa jeden redaktor jednej televízie podujal navštíviť jeho kurz, vzal si tam skrytú kameru. Bolo to vtipné, bohužiaľ, video už neviem nájsť. Sám o sebe píše, že je autor, ezoterik, evokatér, mystik, šaman, tantrik, veštec, zasväcovateľ, a ďalšie. K tomu snáď pre súdnych ľudí nie je čo dodať. Len sa zasmiať.
Skupine Sri Chinmoya som sa venoval v minulom príspevku. Svojho času som mal jeho stránky v Dharma-Cole, ale keďže medzičasom zomrel, už mi to nepríde také nebezpečné. Jeho nasledovníci si ho môžu teraz idealizovať a dbať o jeho čisté meno. Takže, do Dharma-Coly sa tentoraz neprepracoval.
Medzi mojich obľúbených money-makerov z hindu prostredia patrí Sai Baba. Toho by som označil, ako mega-guru. Dokáže materializovať veci, liečiť ľudí a konať mnoho, mnoho zázrakov. Popri tom má obľubu v mladých chlapcoch, ktorých rád masturbuje, aby im tým zdvihol hadiu silu. Niekedy to nedopadne dobre a chlapci sa vzbúria. Vtedy ich dá rovno zastreliť (sedem chalanov jeho chlapčenského gymnázia pripravovali na neho atentát, mali toho už proste dosť. Boli zastrelení priamo v jeho ášrame.). Niekedy ho prekuknú západniari a vtedy je lepšie zbaviť sa aj nich (nemecký manželský pár, ktorí potom, ako sa dostali do užšieho kruhu a zistili, čo sa deje –a chceli s pravdou von- museli v prezlečení ujsť, aby sa dostali do bezpečia Nemeckej ambasády. Odvtedy je v Nemecku na Sai Babu vydaný zatykač.). Vyhlasuje, že nemá nič spoločné s internetom a ľudia by mali nasledovať jeho príklad. Je nám jasné prečo: pretože sa tam nachádzajú dôkazy, že zázraky sú len triky, ako je napríklad TOTO video,alebo TENTO BBC dokument, alebo výpovede ľudí, ako je napr TÁTO stránka.
Aby som neplával len cudzích vodách, nech sa páči aj niečo „buddhistické“! Ta dá! Český Milarepa, Marcel Vaněk! Pán Vaněk má špeciálny koberček, na ktorý keď si sadne, tak môže komunikovať s „chlapcami“ (rozumej duchovní majstri), ktorí mu nadiktovali nejednu knihu (čo na to hovoria pán doktor?). A tak sa svet konečne dozvedel pravdu o živote Milarepu, či Marpu. Lebo tie verzie, ktoré kolujú v Tibete doteraz sú vraj všetko zmanipulované (ako mi napísal jeden jeho nasledovník na nejakom fóre). To je pravda, že v pôvodných som sa nedočítal pikošky typu: keď prišiel za Marpom niekto nesympatický, jeho žiaci na neho striekali z riti kozie mlieko, ani o Milarepovom astrálnom cestovaní a podobné nezmysly. Naopak, vo Vaněkových knihách to vyzerá, že ani jeden z nich nebol vlastne buddhista.
Ďalšia milá postavička na scéne je Najvyššia Majsterka Ching Hai. Už vôbec toto označenie sa mi príde ako dobré upozornenie pre všetkých. Jej web je plný lásky a milosrdenstva, mieru a porozumenia. Má proste všetko, po čom môže duša naplnená najvyššími ideálmi túžiť.
Pána Iva Bendu a jeho Vesmírnych ľudí snáď ani nie je treba predstavovať. Esencia jeho posolstva je, že sme ovládaní jaštermi z pekla a naša záchrana je v rukách Aštara Šerana, veliteľa vesmírnej flotily, ktorá už parkuje schovaná za Mesiacom a Marsom, aby sme ich nevideli. Inak, vždy žasnem nad logikou týchto UFO-nadšencov: mimozemšťania sú tu, chcú nám pomôcť, len čakajú na to, kedy ich prijmeme. Svoje posolstvá odovzdávajú vždy pomerne podivným týpkom, ktorí ich majú odkázať ľudstvu. Prípadne, vedia nám ešte zničiť svojimi piktogramami obilie, aby nám tam nechali správu, ktorej nikto nerozumie. Hlavne ich nesmieme vidieť. Keď si predstavím seba v ich pozícii: objavili sme planétu, na ktorej je civilizácia rútiaca sa do katastrofy a my máme technológiu, aby sme im pomohli. Čo spravíme? Tajne pristaneme, vezmeme si bokom najpošahanejšieho týpka a povieme mu, čo majú robiť? Alebo im zničíme potravu aby sme im v nej nechali „odkaz“? Asi nie, že? Logika mi hovorí, že by som pristál na čo najrušnejšom mieste, na námestí, aby moja prítomnosť bola nespochybniteľná a tam by som sa pokúsil s nimi komunikovať.
Linky budem samozrejme dopĺňať. Takže, bacha na falošných guruov!
:)
štvrtok 9. septembra 2010
Dharma-Cola opäť v pláne
-->